Zahoďte klíny a kalače. Éra štípání dříví bez bolení zad je tady

Nebojte se řezání dřeva. Tygra jsme už zkrotili :-)
5.9.2017
To je dost dědku, že´s nás taky vyvez!
20.9.2017

Zahoďte klíny a kalače. Éra štípání dříví bez bolení zad je tady

Poznáte jestli je to naštípané ručně nebo pomocí štípače?

Štípání dřeva patří ke každoročnímu rituálu pro všechny obyvatele vesnic. Palivové dříví je potřeba ještě před tím, než se pořeže na polínka a strčí do kotle, kamen nebo krbu ještě rozčtvrtit, tedy naštípat. K tomu potřebujeme nejrůznější klíny, kladiva, kalače či pantoky, sekyry a hodně síly, času a trpělivosti. Kdo to nezažil, doporučuji si vyzkoušet.  Už po prvním dopoledni stráveném touto činností máte pocit, že vám ruce upadnou a na druhý den ráno prostě nejde vstát, jak vás bolí záda.


No, ale vstát musíte. Zima se blíží a zmrznout nechcete. Ovážete si tedy zápěstí bandáží, žena vám namasíruje záda a jdete do toho znovu. A když dřevo není nejčerstvější, to abyste si dávali velký pozor, jak vám kalač v ruce tancuje a od špalků odskakuje.

kalač je dobrý pomocník, ale bolí z něj ruce a záda

Když vás to přestane bavit, ve své dílničce si ti zdatnější  vyrobí jednoduché štípače sami. Ovšem jak dlouho takový stroj vydrží a nakolik je bezpečný, zůstává otázkou. Odpovědi hledejte ve statistikách nemocnic. Je to podobné jako s prací na doma vyráběných cirkulárkách. O nich jsme si povídali už posledně. Klikněte tady.

Dobrý nápad je si prostě pořídit štípačku profesionálně vyrobenou, bezpečnou  a spolehlivou. Velmi kvalitní a stále více oblíbené jsou ty od slovinského výrobce Gomark. Značka Lancman je na jihu Alp velmi oblíbená. Úspěšně konkuruje rakouským a italským firmám zaměřeným na výrobu techniky pro zpracování dřeva nejenom kvalitou. Ta je mimochodem prvotřídní. Ale také cenou. Našinci se mohou tyto stroje zdát drahé, ale nejsou to šmejdy za pár korun, které nic nevydrží.

stará štípačka, která nevydrží

Tak tedy když si člověk řekne, že už nechce po štípání dřeva ležet doma jak lazar a uloží klíny a kalače do kouta, aby svým vnukům za pár let předvedl, jak se to dělalo kdysi, měl by si především říct, kde chce dřevo štípat.

sekyrky schovejte do rodinného muzea

Lancmani své štípače dokáží připravit hned v několika variantách, co se pohonu týče. Pro pracanty v lese nebo mimo chalupu jsou vhodné ty na pohon od kardanu. Mají označení C. Pokud máte možnost traktoru i přívodu elektřiny, máme tady kombinovaný pohon označený C+EL. No a pokud si práci děláte nejraději na zahradě u své chaloupky, jsou zde stroje označeny EL, tedy klasicky na elektřinu.

Pak ještě záleží, zda vám vyhovuje práce horizontální či vertikální. Lancmani mají totiž štípače konstruované lidově řečeno stojací i ležací. Ne že byste u nich leželi, ale může to být pro někoho pohodlnější.

Pro práci v lese a těžaře bych doporučil už velké horizontální stroje. Mrkněte se pro zajímavost zde.

nová doba vyžaduje spolehlivé stroje

Pro nás, kteří potřebujeme pomocníky pro zásobování vlastní domácnosti bych doporučil horizontální štípač SL 10. Celou řadu dle typu pohonu najdete zde.

Nebo vertikální štípače STI 13 a STI 17. Klikněte zde.

Celou paletu strojů najdete na našem eshopu v sekci Lesnické stroje, v podkategorii Štípače dřeva Lancman. Klikněte tady.

Máme je rozděleny pěkně podle výkonu a jak jsme si řekli výše i dle konstrukce. Najdete zde stroje pro hobby, máme střední třídu štípačů i těžké stroje na podvozku pro profesionální lesáky a živnostníky s palivovým dřívím. Stačí si jenom vybrat. 🙂

Přeji krásný podzim bez zbytečné námahy.

A tady video od našeho spokojeného zákazníka. Pořídil si štípačku dokonce i s jeřábem a s obsluhou na  vysílačku 🙂

Radost se štípačkou v Podkrkonoší

Takto si užívají naši štípačku Lancman v Podkrkonoší! Video nám zaslal spokojený zákazník pan Jaroslav Houha. A toto nám k videu napsal: Přeji dobrý den,posílám krátké video od nás z podkrkonoší. Štípačka Lancman s navijákem na dálkové ovládání prostě nemá chybu!!! A my dodáváme….krásná práce!

Zveřejnil(a) Prodag Zlín, zemědělská technika dne 13. září 2016

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *